Közeledik a választás: új szabályok szerint szavazhatnak a munkavállalók
Fontos változásokkal indult az év a munkavállalók szempontjából is. Mutatjuk a részleteket.
Sok minden múlik a vasárnapi román parlamenti választáson: befuthat elsőnek az AUR, az RMDSZ bejutása viszont kétséges.
Fotón: George Simion AUR-elnök és támogatói (fotó: George Simion Facebook-oldala)
Folytatódik a választási nagyüzem Romániában: vasárnap kerül sor a parlamenti választásra keleti szomszédunkban.
A romániai választók az előző vasárnap szavazhattak az elnökválasztás első fordulójában, amit nagy meglepetésre a korábban jóval gyengébbre mért független, szélsőjobbos jelölt, Calin Georgescu nyert meg, a második helyen pedig az ellenzéki liberális Elena Lasconi futott be, épp hogy megelőzve a szocdem jelölt Ion-Marcel Ciolacut.
A jövő vasárnapi második fordulóban tehát Georgescu és Lasconi között választhatnak a romániai voksolók.
A feltételes mód indokolt: friss hír ugyanis, hogy
a román alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kéri,
ami megint csak megdöbbenést keltett a román politikai életben. A román választási hatóság pedig feljelentést tesz Georgescu gyanús kampányfinanszírozási jelentése miatt.
De amíg kiderül, mi lesz az elnökválasztással, addig megválasztják a törvényhozó hatalom képviselőit is.
Az amúgy is sokpárti román politikai élet teljességgel felbolydult az elnökválasztás óta, és nehezen megjósolhatók a vasárnapi választás után várható erőviszonyok. Általánosságban elmondható, hogy a két régi nagy párt, a szocdemek és a nemzeti liberálisok meggyengültek, helyettük a radikális jobboldali kihívók és centrista, liberális erők erősödnek meg.
A szocdemek és a nemzeti liberálisok elnökei le is mondtak az elnökválasztás után.
A vasárnapi parlamenti választáson a képviselőház 330, illetve a szenátus 136 tagját választják meg.
A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szintén döbbenetes változásokat mutatnak: az AtlasIntel már az elnökválasztás után készült felmérése szerint
a radikális jobboldali AUR párt az élre ugrott, és a szavazatok 22 százalékát megszerezheti.
A második helyre szorulhatnak a szocdemek 21 százalékkal. A liberális ellenzéki Mentsétek meg Romániát Unió 17, a nemzeti liberálisok 13 százalékot érhetnek el. A felmérés szerint a magyarságot képviselő RMDSZ 5,5 százalékot érhet el, s ezzel bejuthat a parlamentbe. Több kisebb párt viszont elég sok százalékot elérhet anélkül, hogy bejutna – például így járhat az AUR-tól is jobbra álló SOS Romania párt, amit most 4,6 százalékon mérnek.
Az erdélyi magyarság politikai vezetői aggódnak a román közhangulat változása miatt, és sürgetik az RMDSZ támogatását a vasárnapi választáson, hogy mindenképp bejussanak a parlamentbe.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt nyilatkozta:
a román politikában „akkora káosz van, amekkorát még nem látott a világ”.
Kelemen szerint „megmagyarázhatatlan”, ami az állam élén történik, és dühös az ország vezetőire, amiért politikai instabilitást és káoszt idéztek elő.
„Veszélyben az erdélyi magyar közösség. Nemzeti létkérdés a vasárnapi parlamenti választás” – mondta Novák Levente RMDSZ-es szenátorjelölt, aki azt üzente a magyaroknak: egy emberként kell fellépnünk december elsején, és egy hangon kell megálljt parancsolnunk a magyarellenességnek.